26. juuli 2022

Maris Sepp

Eksperdid hindavad välitöödel nelja võõrliigi arvukust

Keskkonnaaameti looduskaitseeksperdid käisid eelmisel nädalal hoovihma ja äikest trotsides esimeste kevadel kaardistatud võõrliikide kasvukohtades taimede arvukust hindamas. Võib öelda, et võõrliigid on neis kohtades sõna otseses mõttes üle pea kasvanud! Näiteks kõrgeim voolja pargitatra mõõdetud isend ulatus pea nelja meetrini. Lisaks ei kasva tihtipeale nende laiuvate kolooniate all kohalikke liike.

Välitöödel olles avastati ka muud põnevat või ohtliku. Ühe vanas talukohas pargitatra kasvukoha lähedusest leiti avatud ja väga sügav kaev, kuhu oli uppunud kaks hiirt. Seintel roomas omajagu tigusid ja siit ka pöördumine maaomanike poole - vaadake oma vanad talukohad üle ja võimalusel katke kaevud või sügavad avad! Need on ohtlikud nii inimestele kui ka loomadele!

Ühe hariliku pihlenelase kasvukoha läheduses võis tunda ohtralt „laibahaisu“ või ka valgehallitusjuustu lõhna – kuidas kellelegi. Tegelikult tekitab seda lõhna üks Eestis üsna tavaline seen - harilik tanuseen (Phallus impudicus). Alguses on see seen nagu pisike murumuna, millest mõne aja möödudes areneb pikliku kujuga viljakeha. Noorena pidada need seened ka söödavad olema, aga sellist ilget lõhna eritab harilik tanuseen selleks, et kohale meelitada kärbseid, kes seene eoseid edasi levitaksid.

Lisaks ekspertide toimetamistele kutsume endiselt üles osalema kampaanias "Märka võõrliiki!", mille auhinnaks on maitsev metsasööming Metsaköögis. Võib-olla saab seal maitsta ka tanuseent...